Przedszkolaki o emocjach – Misiowe historie o tym co ważne

Przedszkole nr 51 „Misia Czarodzieja” przy ul. Chrzanowskiego 7 zaprosiło inne praskie placówki do udziału w wyjątkowym projekcie, którego zwieńczeniem jest książka „Misiowe historie o tym co ważne”.

Dzieci od najmłodszych lat powinny umieć nazywać swoje emocje. Kiedy rozumieją różnice m.in. pomiędzy złością, smutkiem a wstydem, łatwiej jest im o tym rozmawiać, potrafią powiązać to jak się czują, z konkretną sytuacją. To bardzo ważne w rozwoju maluchów – mówi dyrektor przedszkola nr 51 Izabela Łabudzka. – Wpadliśmy na pomysł, aby w każdym przedszkolu dzieci omówiły jedną z emocji i napisały o niej opowiadanie – dodaje.

Na zaproszenie przedszkola odpowiedziało 14 placówek. W losowaniu przydzielono wybrane emocje, wśród nich m.in. złość, radość, wstyd, strach czy smutek. Dzieci z klas „0” razem ze swoimi paniami wymyślały historie, w których głównymi bohaterami były misie.

Grupa „0A” z placówki przy ul. Chrzanowskiego 7 opowiedziała przygodę nieśmiałego Misia Pysia.

Siedzieliśmy w kółku razem z panią Kasią i wymyślaliśmy co miś robił od rana. Nie pamiętamy kto wymyślił mu imię. Chyba wszyscy – śmieją się mali twórcy opowiadania. Pani Kasia zebrała w całość pomysły swoich podopiecznych, nie omijając szczegółów dotyczących śniadania, nadruku na plecaku czy numeru autobusu, którym Pysio jechał do przedszkola i tak powstało pierwsze z 15 opowiadań.

Drugie jest również z „Misia Czarodzieja”. Grupa „0B” musiała pokazać, na czym polega troskliwość. Zadanie nie było trudne, bo jak podkreślają dzieci, na co dzień troszczą się m.in. o rodzeństwo, więc doskonale wiedzą, o co „w tym chodzi”. „Troskliwy Miś Czarodziej” pomógł Antkowi w trudnych chwilach pierwszego dnia w przedszkolu. Dzięki niemu chłopiec i inne dzieci miały siłę i odwagę „wytrzymać w przedszkolu bez rodziców cały dzień i następny dzień, i następny dzień”… Nad pracą w tej grupie czuwała niezastąpiona pani Sylwia.
Obie panie podkreślają, że poszło bardzo sprawnie, praca nad opowiadaniami trwała jeden dzień. Do wszystkich historii są ilustracje wykonane przez dzieci.
Książka trafiła do przedszkoli, które wzięły udział w projekcie. Teraz misiowe historie, a tym samym emocje, będą poznawać dzieci.


Autorzy misiowych przygód:

Nieśmiały Miś Pyś w przedszkolu – Przedszkole nr 51 „Misia Czarodzieja”
Troskliwy Miś Czarodziej – Przedszkole nr 51 „Misia Czarodzieja”
Pies to nie zabawka, to odpowiedzialność – Publiczne Przedszkole nr 143 „Mali Odkrywcy”
O smutku Lutka Gutka – Przedszkole nr 89 „ Niezapominajka”
Zaczarowane buty, tęsknota za choinką – Przedszkole nr 162 „Saski Zakątek”
Złość Misia Czarodzieja – Przedszkole nr 178 „Kolorowa Kraina”
Wyprawa do lasu – niecierpliwy Miś Fikumiś – Przedszkole nr 179 „Pozytywka”
Leśna przyjaźń – Przedszkole nr 230 „Kolorowy Zakątek”
Nudne życie misiaków – Przedszkole 235 „Tęczowe Przedszkole”
Miś Czarodziej szuka radości – Przedszkole nr 250 „Akwarelka”
Miś Czarodziej i Królewna Iza – zakochana para – Przedszkole nr 292
Zazdrosny Miś Hubert – Przedszkole nr 331 „U Słonia Szczęściarza”
Recepta na wstyd – Przedszkole 392 „Wróbelka Elemelka”
Strach ma światłoduszkowe oczy – Przedszkole nr 397 „Ziarenko”
Wytrwałość czyni mistrza – Przedszkole nr 425 „ U Tadzika Gocławika”

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content