Sezon na kleszcze rozpoczęty!

Żerują i atakują wcale nie tylko w lecie, jak sądzi wiele osób. Już teraz, na trawnikach, w parku, w ogródku domowym czy na działce kleszcz jest realnym zagrożeniem.

Kleszcz ma niejedno oblicze, są bowiem kleszcze miękkie i kleszcze twarde, wielkości od niecałego milimetra nawet do 3 cm. W Polsce mamy około 19 gatunków tych groźnych pasożytów. Część żyje tu od pokoleń i ma się dobrze, niektóre jednak przywlokły do nas ptaki. Kleszcze mają długą tradycję, ponieważ najstarsze, już wymarłe gatunki kleszcza uwięzione w bursztynie, liczą sobie około 100 milionów lat!

Wyposażone w tzw. narząd Hallera umieszczony na jednej parze odnóży, szybko i skutecznie wykrywają potencjalnego żywiciela i nie zwlekając biorą się do roboty!  Ukąszonemu „żywicielowi” grozi zakażenie przez kleszcza groźnymi chorobami, nie tylko boreliozą. To także na przykład tularemia, anaplazmozy czy gorączki krwotoczne. 

Warto zachować ostrożność i sprawdzać po spacerach, czy ktoś z domowników lub pies nie przyniosło do domu niechcianego gościa!

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content