Skauci ruszają na wakacje

Skauci ruszają na wakacje

Dewizą twórcy skautów Roberta Baden-Powella było twierdzenie: Starajcie się zostawić ten świat trochę lepszym, niż go zastaliście.

Skauci wypoczywają na swoich dorocznych obozach letnich. Pierwsi z nich już wrócili do domu, inni się pakują na wyjazd. Przed wyjazdem spotkali się na dorocznej imprezie zwanej rozesłaniem na obozy. Można było ich zobaczyć 24 czerwca w Parku Praskim.

Zlot skautów w Parku Praskim

Impreza była tak ciekawa, że warto ją przypomnieć. 400 roześmianych chłopców i dziewcząt w charakterystycznych mundurkach, ich rodziny i znajomi tworzyli tak liczną grupę, że Zlot Skautów Europy naprawdę robił wrażenie. Na policzku niejednej mamy zakręciła się łza, kiedy widziała swoją pociechę stojącą w zwartym szyku na polanie i recytującą z pamięci Prawo harcerza.

Słowa, by nie zapomnieć nigdy o miłości do swojego kraju, rodziców, wszystkich ludzi, przyrody, a także o najważniejszych dla nich wartościach, takich jak: szczerość, ofiarność, uczciwość i życzliwość długo jeszcze brzmiały w uszach uczestników tego dorocznego spotkania, zwanego „Rozesłaniem na obozy”.

Czasem trudno jest mi być drużynową. Ale kiedy zobaczyłam, ilu nas jest w Warszawie, jak jesteśmy liczni: te uśmiechnięte dzieci i młodzież, ucieszyłam się, że nasza kadra ich wspomaga w rozwoju – powiedziała obecna na spotkaniu drużynowa Zofia Kuryłek.

Po apelu w Muszli Koncertowej odbył się przygotowany przez młodzież dwugodzinny spektakl o życiu założyciela Skautów Europy, lorda Roberta Baden-Powella pt. „Wilk, który nigdy nie śpi”. Historia opowiadała o jego dzieciństwie i o pomyśle na powstanie organizacji, a także jej celach. W spektaklu wystąpiło 50 aktorów i ponad 50 statystów.

Jak mawiał założyciel skautów Robert Baden-Powell: Skaut nawet sznurówki zawiązuje porządnie…

Skauci ruszają na wakacje

Kim są Skauci Europy?

Federacja Skautingu Europejskiego to organizacja zrzeszająca młodych ludzi z całej Europy i Kanady. Cała Federacja jest zasadniczo katolicka, jednak skauci są otwarci na inne wyznania chrześcijańskie. Harcerze rozwijają się w kilku dziedzinach: wiara, służba, charakter, zdrowie, zmysł praktyczny.

Spotykają się w zastępach liczących do ośmiu osób pod opieką zastępowych, z którymi drużynowy ustala plan działania. Na obozach skauci często śpią w namiotach na leśnych polanach lub budują platformy do spania, stoły, paleniska i kapliczki polowe. Te działania oraz wpajanie dobrych wartości i odpowiedzialności sprawiają, że harcerstwo przygotowuje młode osoby do dorosłego życia.

W wieku 9 lat dziecko może dołączyć do Wilczków, w wieku 12 – do harcerzy, w wieku 17 – do ogniska młodych. Pełnoletni harcerze mogą stać się szefami, którzy opiekują się Wilczkami, nastolatkami lub pełnią inne potrzebne funkcje.

Znaleźć ich można pod adresem: https://skauci-europy.pl/

/BW/

Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie

Foto: Jan Nowickierror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content