Spacer śladami praskich żydów
Spacer śladami żydowskich mieszkańców Pragi to niezwykła okazja do poznawania historii i kultury tej społeczności, która była ważną częścią życia Warszawy, również w jej prawobrzeżnej części.
Spacerować będziemy 7 czerwca br. Spotykamy się o godz. 16.00 przy ulicy Kłopotowskiego 15, przed Urzędem Dzielnicy Pragi-Północ (obowiązują zapisy, formularz internetowy jest dostępny na stronie urzędu – zapisy) .
Podczas spaceru przewodnicy wraz z uczestnikami zajrzą w zakamarki praskich podwórek, pokażą, gdzie znajdowała się synagoga, a gdzie mykwa, czyli żydowska łaźnia rytualna. Opowiedzą o tym, gdzie uczył się Henryk Goldszmit, bardziej znany jako Janusz Korczak, pedagog i lekarz, autor popularnej książki dla dzieci „Król Maciuś Pierwszy”.
Wspólny spacer będzie okazją do poznania historii ulic takich, jak Ząbkowska, Targowa czy Szeroka i zakończy się przy dawnym żydowskim domu modlitwy, który jest dziś siedzibą Muzeum Warszawskiej Pragi. O godz. 18 na dziedzińcu Muzeum odbędzie się debata na temat praskich Żydów i ich znaczenia dla historii dzielnicy.
Praga była bardzo ważnym ośrodkiem życia religijnego i gospodarczego społeczności żydowskiej w stolicy przed II wojną światową. Żydzi osiedlili się w niej pod koniec XVIII wieku, ponieważ w tej części miasta nie obowiązywało prawo zakazu osiedlania się. Warto zaznaczyć, że Praga była znana z dobrych relacji polsko-żydowskich, w przeciwieństwie do lewobrzeżnego Muranowa.
Organizatorami spaceru jest Urząd Dzielnicy Praga-Północ, przy współudziale Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europe” oraz Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Anna Art
Foto: UD Praga-Północ
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje