Sprzeczna 6 sprzedana. Jaka jest historia tej kamieniczki?

Pod koniec 2019 roku Urząd Dzielnicy Praga-Północ sprzedał nieruchomość przy ul. Sprzecznej 6. O kamieniczce, która tam się znajduje, a od jakiegoś czasu stała pusta, tak naprawdę niewiele wiadomo, poza tym, że to bardzo nietypowy budynek – balkony są wtórne, balustrady z jakiejś innej kamienicy. W środku balustrada schodów modernistyczna – “składak”.

Sama posesja (nr hip. 254a) wydzielona została z dużej o nr hip. 254-Pr. Pod tym numerem kryją się dzisiaj: Targowa 21, Targowa 23, Sprzeczna 8 i Sprzeczna 6. Na terenie posesji stała murowana i drewniana zabudowa, która widoczna jest na planie Lindleya. Obszar ten w czasie wojny uległ sporym zniszczeniom. W dokumencie Biura Odbudowy Stolicy można przeczytać, że na posesji stały 4 budynki: A, B, C i D. Budynek A, drewniany, został spalony. Budynek B, mała, 2-kondygnacyjna kamieniczka, która stoi po dziś dzień, miała podziurawiony dach i powybijane szyby. Budynek C, 5-kondygnacyjny, nie istnieje od 1939 r. Budynek D, 1-kondygnacyjny, murowany warsztat, miał zniszczony dach i rozbitą jedną ścianę. W dokumencie widnieje informacja, że nie nadaje się. Dzisiaj ta kamieniczka, wraz z terenem posesji, wystawiona jest na sprzedaż – opisywał w lipcu na fb “Z Pragą za pan brat”- profil Moniki Wesołowskiej, na którym znajdziemy mnóstwo historycznych ciekawostek z Pragi Północ. Tam znajdziemy też zdjęcia tego dość niezwykłego budynku.

I tyle właściwie wiemy o tej kamienicy. Dzięki komentarzowi pod tym postem dowiadujemy się się też jak wyglądało jedno z mieszkań: “Do budynku wchodziło się przez te drzwi widoczne na zdj. 2. W środku była normalna klatka schodowa, schody betonowe ( nie drewniane o ile pamiętam). Na parterze 2 mieszkania. Koleżanka mieszkała po lewej stronie. Po remoncie miała całkiem miłe mieszkanko – spory pokój, kuchnię i łazienkę. Jej okna to te zamurowane po lewej stronie drzwi wejściowych. W drugim mieszkaniu na parterze mieszkała pani niezbyt przystosowana do życia a na górze w mieszkaniu z balkonem – rodzina. To były lata 90-te.”

Wiecie coś więcej o kamienicy przy ul. Sprzecznej 6, która niedługo przestanie istnieć? Napiszcie do nas: reporter@mieszkaniec.pl