Święto Warszawy – regaty i parada syren

Od 2020 r. 4 czerwca jest Świętem Warszawy. Tego dnia rano odbędą się Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy na Wiśle, a po południu parada syren na Krakowskim Przedmieściu.

Regaty nad Wisłą

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na najbliższy weekend 4-5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jeśli pogoda pozwoli, odbędzie się 14 wyścigów, dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy – przyznawany w każdej klasie – zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.

Regaty zaczną się w sobotę 4 czerwca o godz. 11. Między godziną 14. a 17. zaplanowano pokazowe Regaty Mistrzowskie. W niedzielę w godzinach 11-15 ciąg dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

W tym czasie chętni będą również mogli wziąć udział w bezpłatnych spływach kajakowych ufundowanych przez miasto z plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do plaży Rusałka (koło ZOO). Zapisy przez internet.

Na czas regat, na plaży Rusałka powstanie „miasteczko żeglarskie”. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych łodziach „pychówkach” i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach (inaczej: paddle). Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert na plaży Rusałka, na którym wystąpi Melancholia Hill (godz. 20:30) i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska (godz. 21:15).

Parada na Krakowskim

I Parada Syrenki rozpocznie się w sobotę 4 czerwca o godz. 15:30 przy Pomniku Kopernika. W wydarzeniu wezmą udział syrenki reprezentujące miasto stołeczne Warszawę oraz dzielnice Białołękę, Bielany, Mokotów, Ursynów, Wawer, a także MPWiK – pochód ruszy w kierunku Placu Zamkowego.

Paradzie będzie towarzyszyć muzyka formacji Ritmo Bloco i Brassfederacji. Pojedzie w niej też zabytkowy autobus Somua, „londyńczyk” oraz samochód „Warszawa”.

Z balkonu hotelu Bristol Kalina Levvska zaśpiewa piosenkę z puentą: „Każda z Was to Sawa, a każdy z Was to Wars”. Na skwerze Hoovera Fasolki odśpiewają „Katarynkę Karolinkę”, a na Plac Zamkowy doprowadzi uczestników Orkiestra Dęta z Mykanowa z mażoretkami w paradnych strojach.

Pod kolumną Zygmunta warszawianki i warszawiaków czeka wspólna zabawa przy piosence „Warszawa da się lubić”, którą wykona Karolina Lizer z towarzyszeniem wszystkich artystów.

Święto Warszawy

W latach 1991-2002 Święto Warszawy było w obchodzone 21 kwietnia na pamiątkę rocznicy wpisania do warszawskich ksiąg grodzkich Prawa o miastach, uchwalonego przez Sejm Czteroletni w 1791 rok. W 2003 r. miało się ono odbyć w dniu 1 sierpnia – w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, lecz przepis je wprowadzający uchylono przed tą datą, ponieważ radosny charakter obchodów święta (huczne festyny, koncerty itp.) kłóciłby się z podniosłym charakterem obchodów rocznicowych. Wprowadzono jednocześnie 1 sierpnia jako Dzień Pamięci Warszawy.

4 czerwca  jako Święto Warszawy ustanowiono w 2019 r.  Wnioskodawcą przesunięcia daty święta miasta był Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, który pisał w uzasadnieniu: “Z pewnością 4 czerwca 1989 roku jest datą przełomową we współczesnej historii naszego kraju, naszego Miasta. Powinniśmy o tej dacie pamiętać i celebrować ten dzień razem, w sposób uroczysty, podniosły. W tym dniu Warszawa chce pamiętać o wydarzeniach z 4 czerwca 1989 roku i cieszyć się tym w sposób szczególny”. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej i dzień ten został ogłoszony jako dzień, w którym zakończył się komunizm w Polsce.

/um//wikipedia.org/ 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content