Triathlon na ulicach Warszawy

W niedzielę 12 czerwca na ulicach Warszawy odbędzie się triathlon City Handlowy IRONMAN. Rano wystartują w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim do odcinka pływackiego, dojadą na rowerach do Warszawy i zakończą rywalizację biegiem.

Finisz czołówki triathlonistów spodziewany jest około godz. 13.00 W Multimedialnym Parku Fontann. Wcześniej – przed 10.00 – do mety dotrą triathloniści startujący na krótszym, olimpijskim dystansie. Imprezę patronatem honorowym objął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Zawody sportowe

Sportowcy będą rywalizować na dwóch trasach. Uczestników, którzy w stolicy wystartują na dystansie 70.3 (inaczej Half-Ironman), czeka 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze oraz 21,1 km biegu. W ramach triathlonu odbędzie się też nieco krótsza rywalizacja 5150 – tzw. dystans olimpijski – gdzie do pokonania jest 1,5 km pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu.

Jedną z największych atrakcji warszawskich zawodów jest szybka i malownicza trasa. Tradycyjnie już etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Zegrzyńskim. Stamtąd zawodnicy udadzą się na szybką i płaską trasę rowerową, która poprowadzi m.in. wzdłuż Kanału Żerańskiego Mostem Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie m.in. obok Cytadeli Warszawskiej i Tunelem Wisłostrady. Strefa zmian T2 zostanie zlokalizowana na boisku bocznym Polonii Warszawa.

Na koniec triathlonistów czeka etap biegowy, który przebiega zarówno przez zabytkową część Warszawy, jak i jej nowoczesne centrum. Z ulicy Konwiktorskiej triathloniści pobiegną Bonifraterską, miną Pałac Krasińskich i ulicą Miodową oraz Krakowskim Przedmieściem skierują swe kroki w stronę budynku Polskiej Akademii Nauk, na wysokości którego zawrócą. Biegnąc ponownie Krakowskim Przedmieściem miną Pałac Prezydencki, a następnie gmach Sądu Najwyższego. Wzorem ubiegłego roku finisz będzie odbywał się w wyjątkowym otoczeniu Multimedialnego Parku Fontann.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej.

Utrudnienia drogowe
Triathlonowe zmagania na ulicach Warszawy wymagać będą zmian w organizacji ruchu. Na czas wyścigu rowerowego, jak również rywalizacji biegowej trasa imprezy zostanie ściśle wygrodzona. Nie będzie możliwości poruszania się samochodami po jezdniach, na których odbywają się zmagania.

W niedzielę z ruchu wyłączone zostaną m.in. ulice Płochocińska, Modlińska (jezdnia w kierunku Legionowa), most Marii Skłodowskiej-Curie (jezdnia w kierunku Bielan), Wisłostrada (jezdnia w kierunku Mokotowa), a także ulice w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann. Stała organizacja ruchu będzie przywracana sukcesywnie, po opuszczeniu trasy przez ostatniego zawodnika.

Utrudnienia przewidziane są od około godz. 7.00 do godz. 18.00. Szczegółowe informacje będą dostępne na miejskiej stronie internetowej.

Wyjątkowi uczestnicy

W gronie ponad 2 tysięcy uczestników nie zabraknie znanych postaci ze świata sportu. Na triathlonowy debiut w zawodach Citi Handlowy 5150 Warsaw zdecydował się Paweł Januszewski, mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki.

– Potrzebowałem nowych wyzwań. Postanowiłem wystartować na dystansie olimpijskim, bo wydawało mi się, że to będzie szybko, łatwo i przyjemnie. Błyskawicznie jednak okazało się, że w moim przypadku jest to bardzo duży wysiłek. Poszedłem na basen i wtedy wyszło na jaw, że byłem w stanie przepłynąć tylko 50 metrów – opowiada Paweł Januszewski.

Na tym samym dystansie zadebiutuje również Bartosz Matusiewicz, pierwszy polski triathlonista z zespołem Downa. 24-latek uprawia sport przy wsparciu rodziców, ukończył już triathlon na dystansie sprinterskim.

– Pływanie trenuję od 10 lat, a sam triathlon 2 lata i jest super fajnie – mówi Bartosz Matusiewicz. – Czasami jestem zmęczony, ale lubię trenować. Pływam 4 razy w tygodniu, do tego, 2 razy w tygodniu biegam i jeżdżę na rowerze. Bardzo się cieszę ze startu w Warszawie. Najważniejszy jest dla mnie sam udział w zawodach i liczę na wsparcie i doping kibiców.

– Jak Bartek się urodził, marzyłem, by zaczął chodzić, a teraz jest triathlonistą – dodaje Jarosław Matusiewicz, ojciec zawodnika. /um/

fot. um 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content