Trwa koszenie trawników. Dlaczego jest konieczne?

Trwa koszenie przyulicznych trawników, co budzi sprzeciw niektórych mieszkańców przekonanych o tym, że zieleń powinna pozostać bez ingerencji człowieka. Dlaczego regularne koszenie jest konieczne?

Miejscy ogrodnicy podkreślają, że koszenie trawników to zabieg niezbędny dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. W wielu miejscach chodzi również o bezpieczeństwo kierowców, bo wyrośnięta trawa znacznie ogranicza widoczność i jest niebezpiecznie. Prace związane z koszeniem w mieście mają potrwać ok. miesiąca.

Jak zapewnia Zarząd Zieleni, wszystkie działania są planowane zgodnie z tzw. reżimem koszenia, który został wprowadzony trzy lata temu: trzykrotne koszenie w ciągu roku – to minimalna liczba, by zapewnić właściwą pielęgnację muraw z jednoczesnym uwzględnieniem przeciwdziałania skutkom zachodzących zmian klimatycznych. Ponadto ogrodnicy miejscy na bieżąco obserwują sytuację przyrodniczą (m.in. przyrost traw) i warunki pogodowe (występowanie przedłużającej się fali upałów). Od nich uzależniony jest rodzaj, zakres i częstotliwość prac podejmowanych na danym terenie.

Teraz, kiedy panują bardzo wysokie temperatury a opady bywają intensywne, trawniki rosną szybko, a wyrośnięte źdźbła traw są  już suche i zdrewniałe. Jednocześnie, w części lokalizacji, nieskoszona, bujnie rozwinięta zieleń „kładzie się” pod swoim ciężarem.

W takiej sytuacji na poziomie gleby gromadzi się nadmierna wilgoć i rozpoczyna niepożądany proces gnilny. Pozostałe przy ziemi zielone liście obumierają, rośliny nie mają możliwości zagęszczenia się i prawidłowego rozwoju. Ponadto utrudniony jest dostęp do gleby wysiewających się roślin dwuliściennych. W tej sytuacji pielęgnacja polegająca na koszeniu jest wręcz wskazana dla prawidłowego rozwoju trawników i łąk. Zabieg ten wzmacnia i zagęszcza trawę, zapewniając odpowiedni dopływ powietrza i wody do systemu korzeniowego – tłumaczą miejscy ogrodnicy i podkreślają, że po skoszeniu trawników przez pewien czas będzie widoczny efekt rżyska, jednak przy odpowiednich warunkach rośliny szybko się zregenerują. W celu uniknięcia uszkodzeń rozet roślin dwuliściennych wysokość koszenia ustawiona jest na ok. 7-10 cm. Przy czym, ze względu na duże nierówności terenów przyulicznych (które powstają w wyniku prowadzonych w ich obrębie licznych prac remontowych), wysokość ta może w wybranych miejscach ulec obniżeniu, a przy bardzo wysokich trawach – jest trudna do utrzymania.

Zarząd Zieleni kosi trawniki, ale zostawia w odpowiednich miejscach przy ulicach, w parkach i na innych terenach naturalne łąki miejskie, w które nikt nie ingeruje. Znaleźć je można m.in. na terenie Parku Skaryszewskiego czy na skarpie Mostu Marii Skłodowskiej-Curie.

Koszenie to też prace konieczne ze względów bezpieczeństwa ruchu. Jeśli znasz miejsce, w którym trzeba je przeprowadzić poinformuj poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


Reżim koszenia to:

– koszenie 1-2 razy w roku – z uwzględnieniem warunków pogodowych:
łąki miejskie, łąki kwietne, ostoje przyrody w parkach i na skwerach, wały przeciwpowodziowe;

– koszenie 3 razy w roku – zależnie od pogody: trawniki przyuliczne w pasach drogowych. W wybranych lokalizacjach niemal całkowicie rezygnuje się z koszenia i pozostawia naturalne łąki – w niektórych miejscach koszenie jest ograniczone do pasa o szerokości ok. 1 m od strony pasa jezdni;

– koszenie częstsze – w miarę potrzeb, nowe trawniki, parkowe polany, trawniki wokół rabat kwiatowych;

– koszenie częste – nawet do 10 razy w sezonie: trawniki reprezentacyjne.

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content