Upał może zabić!

W upalne dni samochód pozostawiony w słońcu zamienia się w morderczą pułapkę. Temperatura wewnątrz może być zabójcza.

Jak zwykle przy falach upałów,  straż miejska apeluje by nie zostawiać w zamkniętych samochodach – nawet na krótko – dzieci, osób starszych czy zwierząt. W wystawionych na słońcu pojazdach temperatura rośnie błyskawicznie, przekraczając nawet 60 stopni. Przebywanie w takich warunkach, bez dostępu do wody i świeżego powietrza, może doprowadzić do przegrzania, udaru a nawet śmierci. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni media donosiły o tragicznych przypadkach, kiedy pozostawione w upale, w zamkniętych samochodach dzieci umierały bądź były ratowane tylko dzięki postawie odpowiedzialnych przechodniów.

Najbliższe dni będą szczególnie gorące. Prosimy, by w miarę możliwości unikać nadmiernego wystawiania się na promienie słoneczne, pić dużo płynów, unikać alkoholu i przede wszystkim dbać o innych. Jeśli widzimy niebezpieczną sytuację – alarmujmy odpowiednie służby, np. straż miejską, dzwoniąc pod numer 986.

Przypominamy też, że pozostawienie człowieka bądź zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie może być traktowane jak bezpośrednie narażenie zdrowia lub życia, za co grozi odpowiedzialność karna.

Źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy


 

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content