Uwaga, cyberprzestępcy znów w akcji!

Uwaga, cyberprzestępcy znów w akcji!

Komenda Główna Policji, Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzegają przed oszustami, którzy na legalnych platformach sprzedażowych oferują towary za darmo pod warunkiem, że klient sam opłaci kuriera!

Sprzedaż internetowa cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Warszawy i całej Polski. Nic dziwnego, jest to bowiem bardzo wygodna forma zakupu – nie trzeba jeździć po sklepach, stać w kolejkach do kas, a towar dostarczany jest do domu. Niestety, ten sposób handlu stwarza dogodne warunki dla różnego rodzaju cyberprzestępczości.

Tym razem oszuści internetowi oferują atrakcyjny towar… za darmo, ale pod warunkiem, że klient opłaci kuriera. Takie oferty umieszczane są na oficjalnych i legalnych platformach sprzedażowych. Wyglądają więc na bardzo wiarygodne.

Jak to działa? Dla przykładu: oszust umieszcza ogłoszenie, w którym informuje, że ma do oddania całe pudło zabawek. Oferta wydaje się bardzo atrakcyjna, ponieważ zabawki wyglądają jak nowe. Oferujący chce je oddać, jednak odbiorca musi opłacić koszty przesyłki. Jeśli klient się na to zgodzi, cyberprzestępca wysyła mu maila z linkiem prowadzącym do konta firmy kurierskiej. Oczywiści to zwykłe oszustwo! W rzeczywistości link przekierowuje na stronę poza platformą sprzedażową. Klikając w niego ofiara daje złodziejom dostęp do swojej karty płatniczej.

Jak nie dać się oszukać? Przede wszystkim należy pamięć, by:

  • nigdy nie wprowadzać danych na stronie, do której przekierowała nas osoba trzecia,
  • rozmawiać z osobą, która dała ogłoszenie wyłącznie na kanale portalu sprzedażowego.
  • nie udostępniać swoich danych osobowych osobom, których nie się nie zna
  • w razie wątpliwości zadzwonić do swojego banku
  • cyberprzestępcy są mistrzami manipulacji!

Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie można znaleźć we własnym banku.

Jeśli padliśmy ofiarą przestępstwa, powinniśmy zgłosić to Policji i we własnym banku!

/JPN/

Lokalny portal informacyjny gazety Mieszkaniec

Źródło: Policja.pl

Foto: Pixabayerror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content