Wakacyjne remonty w szkołach prawobrzeżnej Warszawy

Okres wakacji to nie tylko czas odpoczynku, ale także okres, który dyrektorzy placówek oświatowych wykorzystują na remonty. Postanowiliśmy sprawdzić co w ostatnich dwóch miesiącach zostało zrobione we wszystkich siedmiu dzielnicach Warszawy mieszczących się po prawej stronie Wisły.

Białołęka

Na Białołęce prace remontowe prowadzone były w czterech placówkach. W Szkole Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi przebudowana została jedna z sal, pomalowano ściany w części pomieszczeń i pokoju nauczycielskim, gruntowną naprawę przeszło pokrycie dachowe. Najwięcej prac wykonano w sali gimnastycznej, która zyskała nową nawierzchnię, wymieniono także kotarę grodzącą, a ściany zyskały nowy blask.

W Szkole Podstawowej nr 366 im. Jana Pawła II wyremontowane zostały dwie sale lekcyjne, doprowadzono wodę, przeprowadzono instalację elektryczną do podłączenia sprzętu gospodarstwa domowego oraz stołów warsztatowych, naprawiono i wymieniono podzespoły w kotłowni gazowej. Ponadto dostosowano wewnętrzną organizację ruchu drogowego do zasad bezpieczeństwa ze względu na powstanie nowego placu zabaw, wyrównano nawierzchnię ziemną wraz z dostawą ziemi, uwałowaniem i wyrównaniem terenu pod plac zabaw.

Prace remontowe w wakacje trwały także w Szkole Podstawowej nr 365 im. Wojciecha Zawadzkiego. W ramach modernizacji naprawiono trybuny w sali gimnastycznej, pomalowano ściany poszczególnych sal lekcyjnych oraz w stołówce, gdzie położono również glazurę. W Przedszkolu nr 414 naprawiono dach i wyremontowano część pomieszczeń.

– Oprócz doraźnych remontów w dwóch placówkach trwają inwestycje – rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej i adaptacja drugiej części Przedszkola nr 445 przy ul. Marywilskiej – mówi Marzena Gawkowska, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Białołęka.

Praga-Południe

Duże zmiany także na Pradze-Południe. Jakie inwestycje zostały poczynione w placówkach oświatowych w tej części miasta stołecznego? W ramach zadań realizowanych przez Wydział Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zrealizowano:

 • rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 141 im. majora Henryka Sucharskiego przy ul. Szaserów 117; nowe skrzydło oddano do użytku od 1 września;
 • modernizację instalacji centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 163 im. Batalionu „Zośka”. Prace w salach lekcyjnych zakończyły się 31 sierpnia, pozostałe roboty zakończą się przed startem sezonu grzewczego;
 • dostosowano pomieszczenia Szkoły Podstawowej nr 312 im. Ewy Szelburg-Zarembiny do wymogów ochrony przeciwpożarowej;
 • w lipcu podpisano umowę na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej w Szkole Podstawowej nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida i Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1; prace zakończą się w ostatnim tygodniu września.

– Powyższe zadania realizowane są w ramach inwestycji. Oprócz inwestycji prowadzimy również wszelkie niezbędne prace remontowe – zaznacza Andrzej Opala, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Praga-Północ

– Okres wakacyjny to czas, gdy zlecane są większe remonty w północno-praskich placówkach oświatowych. W Szkole Podstawowej nr 73 przy ul. Białostockiej 10/18 przeprowadziliśmy drugą część remontu, która zakładała wymianę instalacji elektrycznej na drugim piętrze budynku oraz odświeżenie i odmalowanie sal lekcyjnych. Na korytarzach istniejący parkiet został wycyklinowany i polakierowany. Wymienione zostały także wszystkie drzwi do sal lekcyjnych. Prace zakończyły się jeszcze przed pierwszym dzwonkiem. Zakończyła się też przebudowa schodów wejściowych do budynku Zespołu Szkół nr 11 przy ul. Ratuszowej 13 oraz budowa pochylni dla osób z niepełnosprawnością w Zespole Szkół nr 14 przy ul. Szanajcy 17/19 – powiedziała Karolina Jakobsche, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.

Rembertów

Trwają remonty w Szkole Podstawowej nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Radiostacji AK w Rembertowie. W ramach wykonywanych prac przebudowywany jest obecnie plac zabaw (termin zakończenia inwestycji to 20 października tego roku). Do końca października natomiast ma potrwać budowa wentylacji sali gimnastycznej w tej podstawówce.

Targówek

– Prace remontowe wykonane podczas wakacji w szkołach podstawowych i średnich oraz przedszkolach to głównie prace wewnątrz budynków, czyli: wymiana podłóg w salach, remont schowków, malowanie sal dydaktycznych, holu, łazienek w salach, cyklinowanie i lakierowane podłóg, polimeryzacja wykładzin pcv, wymiana parapetów i osłon na kaloryfery. Prace prowadzone wokół infrastruktury zewnętrznej placówek to: prace naprawcze w ogrodach przedszkolnych m.in. wymiana piasku w piaskownicach a w szkołach malowanie ogrodzenia, remont dachu – mówi Rafał Lasota, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Targówek. – W placówkach większość remontów zakończyła się przed 1 września. Nie zakończy się generalny remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego przy ulicy Mieszka I. Termin zakończenia inwestycji na kwotę 1 000 000 zł przypadnie na koniec września – dodaje.

Wawer

Dużo prac remontowo-modernizacyjnych zaplanowano na wakacje również w Wawrze, gdzie została:

 • wymieniona instalacja CO w Przedszkolu nr 264 „Pluszowego Misia” przy ul. Korkowej;
 • wymieniona instalacja wodno-kanalizacyjne i CO w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” przy ul. Wolnej;
 • wyremontowane ogrodzenie Przedszkola nr 233 „Zielony Domek” przy ul. Pazińskiego;
 • zmodernizowane oświetlenie Szkoły Podstawowej nr 195 im. Króla Maciusia I przy ul. Króla Maciusia;

Ponadto zaplanowano trzy kolejne inwestycje:

 • zlecono opracowanie koncepcji hali pneumatycznej na terenie XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, przetarg ma zostać ogłoszony na przełomie września i października;
 • uzyskano prawomocne pozwolenie na budowę przedszkola przy ul. Bystrzyckiej, trwa przygotowanie materiałów do ogłoszenia przetargu, który ma zostać ogłoszony we wrześniu tego roku;
 • podpisana została umowa na aktualizację dokumentacji projektowej hali przy Szkole Podstawowej nr 124 im. Stanisława Jachowicza.

Wesoła

– W tym roku remonty dotyczyły m.in.: napraw czy wymiany oświetlenia, napraw i wymiany futryn oraz drzwi, napraw rynien, czyszczenia kratek odwodnieniowych, wymiany płytek, malowania sal lekcyjnych, remontów urządzeń sportowych, wykonania wygłuszenia akustycznego. Wszystkie prace remontowe zakończyły się przed 1 września. W trakcie roku szkolnego będą trwać prace związane z dostosowaniem oddziałów przedszkolnych w szkołach do przepisów przeciwpożarowych. Oddziały przedszkolne w szkole podstawowej należy  dostosować do przepisów rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki do 31 sierpnia 2024 roku, jednak w naszej Dzielnicy prace z tym związane zostaną przeprowadzone w 2022 roku. Część prac będzie wykonywana na zewnątrz budynków, a prace wewnątrz, głównie polegające na poszerzeniu drzwi, będą wykonywane w weekendy i po godzinach pracy szkół – zapewnia Elżbieta Bareja z Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wesoła. – Dużą inwestycją, jaką prowadzi Dzielnica Wesoła jest budowa siedziby CLXIII Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie wykonywany jest strop II-kondygnacji na części szkolnej. Rozpoczęły się prace żelbetowe auli oraz wykonywanie słupów żelbetowych hali sportowej. Roboty wyprzedzają harmonogram będący załącznikiem do umowy. Termin oddania budynku liceum do użytkowania zgodny z umową to listopad 2023 roku. W trakcie realizacji jest wykonanie klimatyzacji w Szkole Podstawowej nr 172. Planowana jest również rozbudowa hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 171, obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Ponadto zaplanowano remont pokrycia dachu z przełożeniem instalacji odgromowej w obrębie remontowanej połaci oraz malowanie zewnętrznych dźwigarów z drewna klejonego na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 385. Remont jest dofinansowany w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze dla sportu 2022”, a zadanie musi być zrealizowane do listopada bieżącego roku – dodaje Elżbieta Bareja.

/Marcin Kalicki/

Źródło: własne, fot. UD Praga-Północ – budynek Szkoły Podstawowej nr 73error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content