Warszawa nie marnuje wody!

Warszawa nie marnuje wody!

W tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, stolica postanowiła wykorzystać zużytą wodę z basenów do oczyszczania miasta. W przedsięwzięciu tym bierze udział Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej oraz kilka warszawskich pływalni. W akcji uczestniczą te miejskie baseny, które w wakacje mają przerwy w działaniu.

Wykorzystać wodę zamiast wylewać!

Każdy basen musi być od czasu do czasu opróżniony z wody, aby specjaliści mogli przeprowadzić niezbędne prace techniczne. Normalnie odpompowywana woda trafia po prostu do kanalizacji. Jest to niewątpliwie działanie, które trudno nazwać proekologicznym. Dlatego Zarząd Oczyszczania Miasta postanowił wykorzystać usuwaną wodę do porządkowania miasta. Przy pomocy strażaków, którzy dysponują niezbędnym sprzętem, jest ona przepompowywana do zamiatarek i zmywarek.

Powtórne wykorzystanie wody to jedno z ekologicznych działań, które może łagodzić obecną, trudną sytuację hydrologiczną – powiedział Robert Szymański, zastępca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta. – W obliczu globalnych zmian klimatycznych i coraz większego zagrożenia suszą należy pamiętać, jak cennym surowcem jest woda i jak ważne jest racjonalne nią gospodarowanie.

Współpraca ZOM ze stołecznymi pływalniami rozpoczęła się w 2020 roku. Wtedy w akcji wzięło udział 5 basenów, które przekazały aż 2,5 mln litrów wody. W 2021 roku w przedsięwzięciu uczestniczyło już 7 pływalni, dzięki którym udało się pobrać 2,4 mln litrów wody. Łącznie to ponad 450 napełnionych zamiatarek i zmywarek. W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął pobór wody od pływalni Wodnik w dzielnicy Praga-Południe, która uczestniczy w akcji od początku.

Woda z basenów pobierana jest wtedy, gdy ulotniły się z niej preparaty używane do dezynfekcji. Jest więc bezpieczna dla środowiska, może więc być bez problemów wykorzystywana do mycia ulic czy też torowisk tramwajowych. Warto wiedzieć, że ZOM organizuje sprzątanie aż 1300 km ulic, 3,4 mln m2 terenów dla pieszych oraz 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej, a takie porządki organizowane są systematyczne. Oznacza to miliony litrów zużytej na ten cel wody!  /jn/

Źródło i foto: Zarząd Oczyszczania Miasta



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content