Warszawa rezygnuje z fajerwerków o północy!
Po raz kolejny Warszawa rezygnuje z sylwestrowych fajerwerków o północy. Podyktowane jest to troską o zwierzęta, dzikie i domowe, dla których sztuczne ognie są źródłem ogromnego stresu! Fajerwerki to jedna z sylwestrowych tradycji, więc zapewne wielu mieszkańców stolicy będzie chciało uczcić w ten sposób nadejście Nowego Roku. Niestety, aż nazbyt często kończy się to pożarami, poparzeniami, zranieniami, a nawet śmiercią. Policja apeluje więc, o zachowanie szczególnej ostrożności przy odpalaniu petard!
Nie strzelaj w Sylwestra!
Przed nami noc sylwestrowa, pełna magicznej atmosfery i nadziei, że nadchodzący rok będzie bardzo udany. Jedną z tradycji noworocznych jest odpalanie fajerwerków. Problem w tym, że to, co nam sprawia przyjemność jest koszmarem dla wielu zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych. Ich wyostrzone zmysły sprawiają, że dźwięki odpalanych sztucznych ogni są dla nich przerażające.
Wystraszone zwierzaki nierzadko wpadają w panikę, co może dla nich skończyć się tragicznie. Dzikie ptaki na przykład mogą wpadać na ściany domów, odnosząc śmiertelne obrażenia! Niejeden domowy pupil zaginął podczas nocy sylwestrowej, ponieważ przerażony po prostu pobiegł przed siebie! (O tym, jak pomóc pupilowi przetrwać Sylwestra pisaliśmy TUTAJ)
Dlatego władze Warszawy, już po raz czwarty, postanowiły nie puszczać fajerwerków w noc sylwestrową, zachęcając jednocześnie do tego samego wszystkich mieszkańców stolicy! Nadejście Nowego Roku można uczcić na wiele innych sposobów.
Fajerwerki – groźna atrakcja!
Zupełnie zrozumiałym jest, że chcemy przeżyć Sylwestra w sposób niezapomniany i huczny, a fajerwerki stanowią ogromną atrakcję sylwestrowej nocy. Problem w tym, że jest to groźna atrakcja. I to nie tylko dla zwierząt, o czym napisaliśmy powyżej, ale też dla ludzi!
Każdego roku odnotowuje się liczne przypadki uszkodzeń ciała wskutek niewłaściwego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Zbyt łatwo zapominamy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, więc używając ich, musimy zachować szczególną ostrożność.
Bądźmy bezpieczni!
Brak ostrożności i nie stosowanie się do zasad bezpieczeństwa łatwo mogą sprawić, że ta najprzyjemniejsza noc w roku skończy się poparzeniami, utratą palców, oślepieniem lub innymi uszkodzeniami ciała! A przecież wystarczy tak niewiele, by tego uniknąć.
Przede wszystkim powinniśmy kupować fajerwerki tylko u sprawdzonych sprzedawców! Mamy wtedy gwarancję, że są to wyroby spełniające odpowiednie normy bezpieczeństwa. Mimo to jednak zawsze przed zakupem należy sprawdzić, czy:
- produkt pochodzi z legalnego źródła, o czym świadczy podana na opakowaniu nazwa producenta wraz z danymi adresowymi oraz oznaczenie CE (Conformité Européenne), którymi oznakowane są produkty spełniające normy Unii Europejskiej,
- na opakowaniu znajduje się data ważności – pod żadnym pozorem nie odpalajmy produktów po terminie ważności,
- do opakowania dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, która powinna zawierać informację o sposobie odpalania i bezpiecznego obchodzenia się z produktem,
- opakowanie nie jest w żaden sposób uszkodzone, nie widać na nim pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń, a wszystkie elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
- konstrukcja wyrobu umożliwia stabilne osadzenie go w podłoży lub bezpieczne trzymanie w ręku.
Przed odpaleniem sztucznych ogni zawsze powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi i ściśle się do niej stosować, nawet jeśli wydaje nam się, że doskonale wiemy, co trzeba robić! Poza tym, dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy przestrzegać następujących zasad:
- Fajerwerki należy odpalać na otwartej przestrzeni, w miejscach, w których nikomu nie wyrządzimy krzywdy i niczego nie zniszczymy. Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar!
- Przy odpalaniu fajerwerków powinniśmy zachować zalecaną przez producenta bezpieczną odległość. W żadnym przypadku nie wolno pochylać się nad ładunkiem – źródło ognia należy trzymać w wyciągniętej ręce, stojąc z boku! Nigdy też nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!
- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że ten nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
- Nigdy nie powinniśmy odpalać fajerwerków, gdy znajdujemy się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Nigdy też nie pozwólmy odpalać ogni sztucznych dzieciom! Warto przy tym pamiętać, że sprzedaż fajerwerków i petard nieletnim jest przestępstwem, karanym grzywną, ograniczeniem wolności bądź pozbawieniem wolności do lat 2. Przypadki handlowców, którzy sprzedają te produkty dzieciom powinniśmy zgłaszać na policję.
Gdyby doszło do wypadku, natychmiast zadzwońmy pod numer alarmowy 112!
Pamiętajmy, by odpalać ognie sztuczne z poszanowaniem zasad współżycia społecznego i zawsze sprzątnąć resztki wystrzelonych produktów. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec odchodzącego roku i początek nowego był dla nas wszystkich spokojny i bezpieczny! /jn/
Źródło: Urząd m.st. Warszawy; Biuro Prewencji KGP