Warszawskie łąkomaty

Łąka na balkonie! Warszawskie łąkomaty – gdzie stoją?

Łąki kwietne stają coraz bardziej powszechnym widokiem w Warszawie. Nie tylko pięknie się prezentują, ale są również niezwykle pożyteczne. Od teraz każdy mieszkaniec stolicy może mieć taką łąkę w swoim domu. A to za sprawą łąkomatów.

Łąkomat – co to takiego?

Mamy bankomaty, biletomaty, a teraz również łąkomaty! Czyli urządzenia, z których można pobrać nasiona do wysiania na balkonie lub w ogródku. Jest to specjalna mieszanka nasion, skomponowana przez ogrodników z warszawskiego Zarządu Zieleni. Zgodnie z informacją podaną przez Urząd Miasta, mają z nich wyrosnąć dokładnie takie kwiaty, jakie zdobiły w zeszłym roku centrum miasta.

Łąkomaty pojawiły się w dwóch miejscach stolicy: w Pawilonie Edukacyjnym Kamień na Pradze Północ (Wybrzeże Puckie 1) – otwarty w godzinach funkcjonowania, od 10.00 do 16.00 w tygodniu i od 12 do 18 w weekendy – oraz na Osiedlu Jazdów w Śródmieściu (ul. Jazdów 10/5). Wydają one po 10 gramów nasion, z których można uzyskać nawet 5 m2 kwietnej łąki! Urządzenia powstały we współpracy z Fundacją Łąka, która aktywnie promuje zalety wysiewania łąk kwietnych w dużych miastach.

Łąki kwietne nie tylko cieszą nasze oczy. Są również bardzo pożytecznie. Zwiększają bioróżnorodność miasta, dostarczają pożywienia wielu gatunkom owadów oraz zapewniają lepszą retencję wód – wchłaniają nawet dwa razy więcej wody niż tradycyjny trawnik – tym samym korzystnie wpływając na mikroklimat. W naszym interesie jest zatem to, by było ich jak najwięcej w stolicy.

Warszawa w kwiatach

Łąkomaty pojawiły się w Warszawie w ramach projektu Warszawa w Kwiatach, którego celem jest wspieranie różnorodności biologicznej stołecznego miasta. Elementem tego projektu jest również konkurs dla mieszkańców stolicy na najpiękniej ukwiecony balkon oraz ogród. Pisaliśmy o nim na naszej stronie (link: https://mieszkaniec.pl/warszawa-w-kwiatach/)

/jn/

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Zdjęcie: Urząd m.st. Warszawy, autor Krzysztof Babickierror: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content