Wawerskie rozlewisko


Fot. UD Wawer

Odwodnienie zalewanych ulic i chodników  to problem, z którym Wawer zmaga się po każdej ulewie. Lokalne stowarzyszenie takie sytuacje określa jako „survival na pojezierzu wawerskim”. Piesi skarżą się na ogromne kałuże, czasami nie można dojść do przystanku. Kierowcy boją się o samochody, ponieważ nie widzą dziur ukrytych pod wodą. Po burzy, która przeszła nad Warszawą w lipcu tego roku, zalane były ulice Zwoleńska i Bronowska.

Na szczęście sytuacja zaczyna się zmieniać. Wawerskie władze zaczynają sukcesywnie  likwidować problem. Znaczna część środków inwestycyjnych przeznaczona jest na odwodnienie i utwardzenie dróg. Wykonywane są zarówno odwodnienia całych obszarów, jak i pojedyncze odwodnienia miejscowe.

Odwodniono osiedle w Falenicy w rejonie ulicy Bystrzyckiej od skrzyżowania z ul. Walcowniczą i rejonie Targowiska, aż do skrzyżowania z ul. Ochoczą. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad milion złotych. W drodze powstał kanał drenażowo-retencyjny wraz ze studzienkami i wpustami ulicznymi. Na końcu ul. Ochoczej wybudowane zostały trzy zestawy komór retencyjno-rozsączających. Na całej długości i szerokości ulicy Bystrzyckiej odtworzono nawierzchnię bitumiczną.

Prace kontynuowane są na terenie osiedla Aleksandrów. Dokumentacja dotycząca wykonania odwodnienia ul. Księdza Szulczyka jest w trakcie opracowywania. Ta inwestycja ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Urząd Dzielnicy prowadzi także rozmowy z ZDM w zakresie odwodnienia dróg powiatowych.

Problem odwodnienia dróg w Wawrze dotyczy nie tylko wewnętrznych ulic, ale także Południowej Obwodnicy Warszawy przy węźle Patriotów, nazwany przez GDDKiA „wanną szczelną”. W tym miejscu wystąpił problem z niesprawną instalacją odwadniającą pas drogowy. Po tegorocznej, czerwcowej ulewie woda sięgała tu niemal do masek przejeżdżających samochodów. mg


Odwodnienia miejscowe wykonane w 2021 r.

  1. Zabawna w rejonie nr 20: wpust i drenaż
  2. Izbicka w rejonie nr 140: rowy odparowujące 2 szt.
  3. Zagórzańska w rejonie 29: rów odparowujący
  4. Podkowy w rejonie 79: rów odparowujący
  5. Ogórkowa w rejonie 49: naprawa istniejącego odwodnienia
  6. Borków w rejonie ul. Zerzeńskiej: wpusty deszczowe oraz konserwacja rowu odparowującego
  7. Mrówcza w rejonie ul. Klimatycznej: wymiana rur drenażowych
  8. Mozaikowa w rejonie 69: czyszczenie studni chłonnych i wykonanie rowu odparowującego
  9. Mozaikowa w rejonie 82: czyszczenie studni chłonnych i wykonanie rowu odparowującego
  10. Jachowicza w rejonie ul. Oleckiej: czyszczenie istniejącego odwodnienia i wymiana rur drenażowych


 

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content