Wszystkie grzechy miejskiej spółki

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze złożyło w stołecznym Ratuszu wniosek o zlikwidowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji Sp. z o.o.

„Działalność spółki to szereg powtarzających się działań polegających na sprzedawaniu lub zabudowywaniu działek wykrojonych z warszawskich parków: Park Skaryszewski, Park Ujazdowski, Ogród Saski, Park Sowińskiego, Park Kępa Potocka, Pole Mokotowskie…” – uzasadnia wniosek MJN.

Na zwołanej przed wizytą w Ratuszu konferencji prasowej działacze Stowarzyszenia argumentowali, że działalność spółki jest szkodliwa zarówno dla mieszkańców, jak i zasobów zieleni stolicy. I często jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Trzy miesiące temu Miasto Jest Nasze upubliczniło skandaliczną sprzedaż działki w Parku Skaryszewskim. Sprawą zajęła się rada Warszawy i CBA. Od tamtego czasu z zarządu spółki MPRI odszedł prezes Sławomir Michalak oraz Jacek Duchnowski, Urszula Kierzkowska i Jarosław Maćkowiak.

– Realizacja, choćby biurowców na Kępie Potockiej, niezgodnie z planem miejscowym przez spółkę, która należy w 100 procentach do Miasta daje bardzo niedobry przykład wszystkim prywatnym deweloperom, bo pokazuje, że można realizować inwestycje zupełnie niezgodne z obowiązującymi planami – mówił „Mieszkańcowi” Jan Baran z południowopraskiego MJN.

Tym tematem zajmiemy się w jednym z najbliższych wydań „Mieszkańca”.