Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 20-22 stycznia 2023 roku

Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 20-22 stycznia 2023 roku

Karnawał w pełni. Nie warto siedzieć w domu w wolne dni. Dlatego, mamy dla Was listę ciekawych i darmowych imprez, które odbędą się w najbliższy weekend po prawej stronie Wisły.

Wydarzenia na Pradze Południe

Piątek, 20 stycznia, godz. 11.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Spektakl dla dzieci „W to mi graj”

Spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru „Itakzagramy”. Liczba miejsc ograniczona. Wejście za zaproszeniami – do odebrania w sekretariacie Centrum Promocji Kultury.


Sobota, 21 stycznia, godz. 10.00, Polish-German Gardens, Aleja Wedla – Nordic Walking w Ogrodach Polsko-Niemieckich

Nordic Walking pod okiem doświadczonego trenera Krzysztofa Człapskiego, instruktora rekreacji ruchowej, wielokrotnego mistrza Polski, medalistę Mistrzostw Świata i Europy w Nordic Walking.

Spotkanie obejmie szkolenie z podstaw techniki Nordic Walking oraz wspólne przejście po Ogrodach Polsko-Niemieckich i Parku Skaryszewskim.

Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności drogą mailową, adres: ogrody@fwpn.org.pl.

Zajęcia przeznaczone dla osób powyżej dwunastego roku życia.


Sobota, 21 stycznia, godz. 10.30, Miejsce Akcji PACA 40, ul. Paca 40 – Medytacja krok po kroku

Nauka medytacji krok po kroku. Uczestnicy poznają proste i wysoce efektywne techniki medytacji dobre dla każdego. Zrelaksują się i odsapną mentalnie. Do zajęć nie potrzeba się specjalnie przygotowywać, wystarczy wygodny, ciepły strój (w sali do siedzenia dostępne są kanapy, materace i krzesełka).

Zajęcia odbywają się w sali 8: „Strefa relaksu”, mieszczącej się na parterze budynku.


Sobota, 21 stycznia, godz. 14.00, Zwycięzców 7/9 – Saska Kępa na południe od Zwycięzców i Chamowo

Spacer z Praską Ferajną. Uczestnicy odwiedzą nieco mniej uczęszczaną część Saskiej Kępy, z dwudziestowiecznym gotyckim zamkiem, willą Bohdana Pniewskiego i okalającą okolicę strefą bloków, którą nazwał i opisał Białoszewski. Tu znajduje się najpopularniejsza na Saskiej Kępie przedwojenna cukiernia, tu mieszkał dowódca bitwy nad Bzurą, generał Tadeusz Kutrzeba, tu powstał niedawno Prom Kultury Saska Kępa, z siedzibą godnie nawiązującą do otaczającego funkcjonalizmu i usiłujący wypełnić lukę po zburzonym, nieodległym kinie Sawa.

Start spod liceum Bolesława Prusa, ul. Zwycięzców 7/9. Przybliżona trasa: Zwycięzców, Kryniczna, Zakopiańska, Szczuczyńska, Wąchocka, Bajońska, Brukselska, Rzymska, Ateńska, Egipska. Spacer poprowadzi Karol Bulski.


Sobota, 21 stycznia, godz. 18.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Wernisaż wystawy „Dychotomie”

Swoje prace zaprezentują Grażyna Białek, Elżbieta Henning-Kozub, Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz, Joanna Jachowicz, Agnieszka Kobylińska, Anna Ogonowska-Loch, Michał Cypis Oksiński, Ewa Piotrowska, Marta Rejman, Danuta Sawicz, Katarzyna Słowik, Ewa Eważka Sokołowska, Małgorzata Stępień, Anna Tomaszewska, Małgorzata Wasiak, Aleksandra Warzecha, Elżbieta Wolska-Zdunek, Magdalena Wydacka.

Inspiracją do wystawy „Dychotomie” była filozofia. Już pitagorejczycy poszukując pierwszej przyczyny, zainteresowali się istnieniem opozycji w świecie. Zauważyli, że przeciwieństwa znajdują się we wszystkich postrzeganych zmysłowo rzeczach, stanach i zjawiskach – a te mogą istnieć dzięki ich równowadze. Również w czasach nowożytnych Hegel ukazał rzeczywistość, jako nieustanną walkę przeciwieństw. Zupełnie inaczej zagadnienie to rozważane jest współcześnie, gdzie zwraca się uwagę na kwestię granicy pomiędzy przeciwstawnymi częściami. Gdzie zaczyna się dzień, a gdzie kończy noc? Czy miłość nie łączy się przypadkiem z nienawiścią? Czy euforia może zmienić się w melancholię ? Uczestnicy malarskich spotkań w pracowni zmierzyli się z tym interesującym zagadnieniem. Każdy z nich podjął je indywidualnie, rozpoczynając od obserwacji codziennego życia, poddając refleksji te pary przeciwieństw, które uważa za ważne.

Wystawa będzie czynna do 8 lutego 2023 roku w godz. 11.00-18.00.


Sobota i niedziela, 21-22 stycznia, godz. 12.00-16.00, PZO Food Hall, Grochowska 312 – Rodzinny weekend z Babcią i Dziadkiem

PZO Food Hall zaprasza wszystkie babcie i dziadków ze swoimi wnuczkami. Od godz. 12.00 do godz. 16.00 czekać na nich będą specjalne atrakcje:

  • warsztaty rękodzielnicze z wykorzystaniem włóczki,
  • scrapbooking, czyli dekorowanie albumów, listów itp.,
  • otwarta strefa animacji,
  • poczytaj mi Dziadku i Babciu, czyli kącik czytelniczy,

Cała strefa będzie pełna angażujących zabaw idealnych do spędzania wspólnego czasu z wnuczkami.


Niedziela, 22 stycznia, godz. 10.30, Chłopickiego 5b – Grochów Mały i kościół na placu Szembeka

Spacer edukacyjny. Uczestnicy odwiedzą okolice placu Szembeka, w ramach systemu MSI mylnie nazywane Gocławkiem. Tu dokonała się kosztowna rewitalizacja, przez złośliwych zwana mortyfikacją. Okolica słynie z handlu nie mniej bazarowego, niż na Różyckim, ostatnio w ramach kontrowersyjnej decyzji zastępowanego centrum handlowym, z natury zabójczym dla genius loci. Chociaż niegdysiejszy mieszkaniec okolicy, Andrzej Stasiuk, w czasie przeszłym napisał, że „wystarczyło zejść z Grochowskiej i od razu było jak w Sokołowie” – małomiasteczkowo-wiejski charakter okolicy ciągle jeszcze pozostaje widoczny. Ten „Sokołów” to m.in. kościół projektu tego samego architekta, co konkatedra w Sokołowie Podlaskim – będzie okazja zobaczyć nie tylko jego modernistycznie rozwiązaną bryłę, ale także neogotyckie wnętrza. Potem ujrzą m.in. osiedle, gdzie kręcono wybitny film „Cześć Tereska”, miejsce gdzie była prawdziwa siedziba dowódcy bitwy grochowskiej, właśnie wpisaną do rejestru zabytków, w stylu dworkowym zbudowaną kolonię posłów PPS – i dużo więcej.

Spacer poprowadzi przewodnik Karol Bulski.

Start Chłopickiego 5b. Przybliżona trasa: Chłopickiego, Boremlowska, Szaserów, Żółkiewskiego, Grochowska, Tarnowiecka, Jarocińska, Kawcza, Łukowska, Zamieniecka.


Niedziela, godz. 19.00, Sanktuarium Św. Ojca Pio, ul. gen Fieldorfa 1 – Koncert Kolęd Chóru Cantores Reginae

Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy oraz Ks. Prałat Andrzej Kuflikowski. Proboszcz Parafii Św. Ojca Pio zapraszają na Koncert Kolęd w wykonaniu Chóru Cantores Reginae.

  • Dyrygent: Klaudiusz Bieńko
  • Organy: Marcin Zieliński


Wydarzenia na Pradze Północ

Piątek, 20 stycznia, godz. 17.30, NASZA Klubokawiarnia Międzypokoleniowa, ul. Stalowa 29 – Italo Disco na Stalowej

Karnawałowe tańce w rytmach italo disco w NASZEJ Klubokawiarni Międzypokoleniowej na Stalowej! Mile widziane stroje dyskotekowe.


Sobota, 21 stycznia, godz. 22.00, W Oparach Absurdu, ul. Ząbkowska 6 – W Oparach Absurdu, ul. Ząbkowska 6 – Lady Bird w Oparach Absurdu

Wystąpi warszawski zespół Lady Bird w akustycznym składzie:

  • Joanna Wątor – wokal,
  • Czeslaw Kozlowski – gitara,
  • Wlodek “Marian” Tyl – piano,
  • Krzysztof Wawrzyniak – perkusjonalia.

Lady Bird to zespół, który podczas koncertów łączy własną muzykę ze standardami funk & blues & soul. W sobotnim koncercie będzie można usłyszeć jego interpretacje Arethy Franklin, Beth Hart, Amy Winehouse, odrobinę bluesa oraz oczywiście autorskie piosenki zespołu. Ich muzyka oscyluje pomiędzy soulem, funkiem, reggae i bluesem, a teksty są poetyckie, romantyczne i ekologiczne.


Niedziela, 22 stycznia, godz. 12.00, Hulakula, ul. Jagiellońska 82b – Rodzinna Niedziela w Hulakula i MAŁY TEATRZYK „Kolba chemiczna”

W programie:

  • godz. 12.00 – zabawa przy muzycznych rytmach tanecznej gry Just Dance,
  • godz. 13.00 – darmowe warsztaty taneczne dla dzieci w wieku 3-6 lat na scenie głównej,
  • godz. 13.30 – darmowe warsztaty taneczne dla dzieci w wieku 7-12 lat na scenie głównej,
  • godz. 14.00 – występ Małego Teatrzyku pt. „Kolba Chemiczna”. To niesamowite widowisko, podczas którego dzieci będą miały okazje poznać tajniki chemii i fizyki. A co więcej poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

Niedziela, godz. 17.00, Centrum Zarządzania Światem, Okrzei 26 – Wieczór komedii z Dwiema Sztukami: Dżem impro #156

Spektakl teatralny, w którym każda scena rodzi się na oczach widzów, bez wcześniej przygotowanego scenariusza czy dialogów. A to wszystko dzięki magii wyobraźni, nieskrępowanej spontaniczności i iskrze szaleństwa.

Wstęp wolny, ale udział wiąże się z kosztem zamówienia jedzenia/picia.



Wydarzenia na Targówku

Sobota, 21 stycznia, godz. 10.30, Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1 – Przyjdź do nas! Świetlica ukraińska

Plan zajęć:

  • godz. 10.30-12.30 – zajęcia plastyczne dla mam z dziećmi/spotkania dla pań,
  • godz. 12.30-14.00 – Polski Klub,
  • godz. 14.00 – 15.00 – rozciąganie.


Wydarzenia w Wawrze

Piątek, 20 stycznia, godz. 15.00-18.00, Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, ul. Włóknicza 54 – Być dziadkiem, być babcią

Warsztaty dla seniorów, których celem jest budowanie zasobów komunikacyjnych seniorów do pełnienia roli dziadków. Spotkanie prowadzone będzie metodą warsztatu psychologicznego i rozmowy moderowanej. Zajęcia prowadzone będą przez dwie psychoterapeutki Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Dzielnicy Wawer: Marię Jarco-Działak i Agnieszkę Szymańską.

Uczestnicy dowiedzą się m.in. tego:

  • jak towarzyszyć swoim dzieciom w ich rodzicielskich wyzwaniach,
  • jak budować z wnukami relacje zaufania,
  • jak czerpać radość i satysfakcje z kontaktów z wnukami,
  • jak wspierać wnuki w rozwoju.

Liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy w sekretariacie poradni pod numerem telefonu (48) 885 523 912 lub (22) 277 11 98.



Wydarzenia w Wesołej

Sobota, 21 stycznia, godz. 19.00, Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, ul. Starzyńskiego 21 – Panny Dworskie

Spektakl Teatru Południe. „Panny Dworskie”. To historia pięciu kobiet, które choć z pozoru zupełnie różne, zostały połączone przez wspólną pasję i przeszłość. Po latach, z większym bagażem doświadczeń, grubszym portfelem w atmosferze wypełnionej bąbelkami szampana i nowoczesnych technologii, spotykają się, aby powrócić wspomnieniami do dawnych czasów.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod nr. tel. 22 773 55 99.

/JPN/

Foto:



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content