Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 6-8 stycznia 2023 roku

Wydarzenia po prawej stronie Wisły w weekend 6-8 stycznia 2023 roku

Po świąteczno-noworocznej przerwie wracamy z prezentacją darmowych weekendowych imprez, które odbywają się na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Co zatem będzie się działo w piątek, sobotę i niedzielę, 6, 7 oraz 8 stycznia 2023 roku.

Wydarzenia na Pradze Południe

Piątek, 6 stycznia, godz. 19.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – Międzynarodowa Gala Muzyczno-Poetycka

Fundacja „Wspólna Przestrzeń” zaprasza na koncert z udziałem znanych i uznanych na świecie muzyków. Wystąpią Rubén Berroeta Bueno (Mezzosopranist), Kaori Saeki (fortepian), Jonathan Cano (skrzypce). W programie poezja Anny Czachorowskiej, której wiersze znalazły się w kilku antologiach poetyckich w kraju i za granicą.


Sobota, 7 stycznia, godz. 18.00, Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – „Gore gwiazda”

Niezwykły spektakl w wykonaniu Teatru N.O.R.A. Święta rodzina, Pasterze, Anioł, Trzej Królowie i Herod… Każdy wie jak to było, historia znana od dwóch tysięcy lat. Trzeba pamiętać, że jest to historia bardzo radosna. I tak właśnie starają się opowiedzieć ją młodzi artyści Teatru N.O.R.A. – na wesoło i z przytupem.


Niedziela, 8 stycznia, godz. 13.00, rondo Waszyngtona – Saska Kępa, jej dzieje i mieszkańcy

wyjątkowy spacer, podczas którego uczestnicy dowiedzą się m.in.:

  • jakie są związki Saskiej Kępy z historią panczenów,
  • gdzie mieszkała Aleksandra „taka jestem” Kozeł – porządna dziewczyna z „Misia”,
  • w którym domu mieszkał wynalazca trylinki i co to jest na Boga,
  • kto zaczynał jako wielki amant przedwojennego kina, a skończył jako rzemieślnik z Cepelii,
  • komu przeszkadzał nagi plastyk,
  • czy flirt poezji z reklamą jest opłacalny,
  • po których schodach wchodził Bodo,
  • po których schodach Bodo nie wchodził, a szkoda, bo ładne,
  • gdzie stołował się Picasso,
  • gdzie jest najstarszy dom Saskiej Kępy,
  • nóżki której mieszkanki Saskiej Kępy miały wpływ na estetykę popularnego Skaryszaka,
  • jak to w końcu było z kapciem Gomułki.

Wycieczkę poprowadzi Rafał Dąbrowiecki, licencjonowany przewodnik warszawski, twórca portalu „Butem po Wawie”, zdobywca tytułu „Warszawiak Roku 2018” oraz jeden z ojców projektu „Ogórkiem po Warszawie”.

Zbiórka o godzinie 13:00 przed wejściem do parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona, w pobliżu pomnika Ignacego Jana Paderewskiego (patrona parku).


Niedziela, 8 stycznia, godz. 14.00, ul. Skaryszewska 2 – Na Kamionek z Pragi: piękne fabryki, kamienice, kościoły, murale, neony i Soho

Spacer historyczny po warszawskim Kamionku, który poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Zbiórka ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej). Zakończenie przy ul. Gocławskiej (blisko Grochowskiej). Wycieczka potrwa nieco ok. 2,5 godziny.



Wydarzenia na Pradze Północ

Piątek, 6 stycznia, godz. 10.30, ul. Targowa 84 – Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi i ich wnętrza

Spacer historyczny szlakiem najbardziej urodziwych praskich kamienic. Wiele z nich to prawdziwe perełki architektury. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety często bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane.

Spacer poprowadzi Jarek Spacerolog Praski. Miejsce spotkania ul. Targowa 84 (róg ul. 11 Listopada). Zakończenie w okolicach rogu ul. Brzeskiej i Ząbkowskiej. Wycieczka potrwa nieco ponad 2,5 godziny.


Sobota, 7 stycznia, godz. 10.30, ul. Zamoyskiego 16 – Legendarne bazary Pragi

Spacer z Praską Ferajną, tropem słynnych praskich bazarów. Różyc, Ciuchy i inne mekki handlu. Te wciąż istniejące i te pozostałe we wspomnieniach i na fotografiach. Nie zabraknie historii śmiesznych i strasznych – o cinkciarzach, benklarzach, symbiozie handlarzy z milicją, czy też krwawych bitwach wśród współczesnych „naręczniaków”. Będzie o handlowych korzeniach prawobrzeżnej Warszawy, roli bazarów w czasach wojen i okupacji, o tym że tradycyjny bazar to coś na kształt Facebooka, tyle że wymykającego się odgórnej kontroli.

Spacer poprowadzi Karol Bulski. Zbiórka w hali dworca Warszawa Stadion (ul. Zamoyskiego 16). Przybliżona trasa: Zamoyskiego, Targowa, Skaryszewska, Kijowska, Brzeska, Ząbkowska.


Sobota, 7 stycznia, godz. 14.00, ul. Targowa 62 – Francuska Pragi: ul. Ząbkowska

Spacer z Praską Ferajną po praskiej ulicy Ząbkowskiej. To jedna z najbardziej rozpoznawanych ulic w Polsce. Ząbkowska to bazary, to dawne zakłady przemysłowe jak Monopol (obecnie Koneser) czy Labor, to sławni mieszkańcy (np. Wiesław Ochman czy Wicuś Marynarz), to legendarne knajpy (te dzisiejsze i te od dawna nieistniejące), a także galerie i pracownie artystyczne.

Spacer poprowadzi Karol Bulski. Zbiórka przy ulicy Targowej 62 o godzinie 14.00.


Niedziela, 8 stycznia, godz. 12.00, Hulakula, ul. Jagiellońska 82b – Bańkowe Show

Rodzinna Niedziela w Hulakula. W programie:

  • godz. 12.00 – zabawa przy muzycznych rytmach tanecznej gry Just Dance”,
  • godz. 13.00 – darmowe warsztaty taneczne na scenie głównej  dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat,
  • godz. 13.30 – darmowe warsztaty taneczne na scenie głównej dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat,
  • godz. 14.00 – fantastyczne Bańkowe Show! Niesamowita dawka humoru i dobrej energii dla całej rodziny, czyli interaktywne pokaz, który zabierze uczestników w zachwycającą podróż do krainy magii i kolorów! Podczas występu dzieci będą miały okazję nie tylko zobaczyć małe i duże bańki. Prawdziwym hitem wśród najmłodszych jest wejście do bańki mydlanej.
  • godz. 15.00 – bajka niespodzianka na dużym kinowym ekranie.


Wydarzenia na Targówku

Niedziela, 8 stycznia, godz. 20.00, Dom Kultury Świt, Wysockiego 11 – Spektakl „Głosy Ruin”

Prapremiera spektaklu „Głosy Ruin”, w wykonaniu teatru Rezonans Myśli. Scenariusz, reżyseria, scenografia oraz teksty piosenek: Małgorzata Suzuki; muzyka: Tomasz Bieliński; choreografia: Nadine Kinczel.

Spektakl odnosi się do obserwowanego często we współczesnym świecie, procederu bezpardonowego zajmowania przez deweloperów coraz większych obszarów ziemi, bez względu na ich wartość historyczną, ekologiczną czy sentymentalną.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie DK ŚWIT.


Wydarzenia w Wawrze

Sobota, 7 stycznia, godz. 17.00, WCK Filia Radość, Powojowa 2 – Potańcówka noworoczna w stylu lat 70.

Imprezę poprowadzi Iza Skorupka. Prócz dobrej zabawy w rytm muzyki z lat 70. nie zabraknie również poczęstunku w formie bufetu.

Uwaga liczba miejsc ograniczona, dlatego warto się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer 22 277 49 64 lub wysyłając maila na adres radosc@wck-wawer.pl.


Niedziela, 8 stycznia, godz. 8.00, Targowisko „Falenica”, ul. Trocinowa 1 – Falenicka Giełda Staroci

Prawdziwa giełda staroci, jakich mało zostało. Tylko antyki, bez wszechogarniającego zalewu chińskich produktów dzisiejszych targowisk. Do tego rękodzielnicy i artyści… Wszystko to na utwardzonym i zadaszonym terenie, z pełnym węzłem sanitarnym i parkingiem. Na terenie duży wybór punktów gastronomicznych.

Falenicka Giełda Staroci, odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca w godzinach 8.00-15.00.

Terminy giełdy w 2023 roku:

  • 8 stycznia,
  • 12 lutego,
  • 12 marca,
  • 16 kwietnia,
  • 14 maja,
  • 11 czerwca,
  • 9 lipca,
  • 13 sierpnia,
  • 10 września,
  • 8 października,
  • 12 listopada,
  • 10 grudnia.

Wydarzenia w Wesołej

Niedziela, 8 stycznia, godz. 19.15, Parafia Opatrzności Bożej, ul. Piotra Skargi 2 – Koncert Kolęd Ukraińskich

Koncert w wykonaniu powstałego na tę okazję zespołu wokalnego z Wesołej i okolic. Pomysłodawczynią wydarzenia oraz kierownikiem artystycznym jest Tatiana Trojanowska-Raczyńska. Imprezę finansuje m.st. Warszawa.

Inspiracją do organizacji Koncertu jest 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – twórcy wystroju Kościoła Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej, który miał korzenie Łemkowskie – a także obchodzone w tym czasie Święta Bożego Narodzenia wiernych wyznania prawosławnego i grekokatolickiego.

Foto: Pixabay



error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content