Zegar z kwiatów pod PKiN

kwietny zegar1Nowy, kwiatowy zegar rozkwitł pod Pałacem Kultury i Nauki. Na trawniku od strony Alej Jerozolimskich powstał wyjątkowy czasomierz: pachnący, kolorowy i punktualny. Zarząd Pałacu Kultury i Nauki uświetnił w ten sposób tegoroczny zjazd przywódców państw członkowskich NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie.

Unikatowy zegar kwiatowy pochodzi z lat pięćdziesiątych XX w. Zarząd PKiN tradycyjnie dba o akcentowanie na jego tarczy ważnych  wydarzeń. W poprzednich latach kwiatowa kompozycja dedykowana była m.in. prezydencji Polski w Unii Europejskiej i Jubileuszowi 60-lecia PKiN. W tym roku tarcza zegara przedstawia połączone flagi Polski i NATO.

kwietny zegar2Do przygotowania tegorocznego zegara wykorzystano ponad 7 tysięcy sadzonek begonii i żeniszków. Cyferblat zegara ma średnicę 8,6 m, a jego wskazówki długość 4 m i 3 m. Wieloletnim zwyczajem jest obsadzanie zegara przez pracowników Pałacu Kultury i Nauki, którzy aktywnie włączają się w jego wykonanie i dbają o odpowiedni układ kwiatów.

kwietny zegar3Mechanizm zegara kwiatowego przed PKiN jest typowy dla mechanicznych zegarów wieżowych – ratuszowych i pochodzi z lat pięćdziesiątych XX wieku. W 2011 r. został odrestaurowany przez Zarząd PKiN z inicjatywy pracowników Pałacu. Nachylenie tarczy zapewnia roślinom  optymalne warunki wzrostu. Dodatkowo zamontowano oświetlenie, zapewniając dobrą widoczność zegara także w nocy. (pkin.pl)

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content