Zmiany na przejściach dla pieszych w alei Waszyngtona

Zarząd Dróg Miejskich kończy wprowadzać zmiany w rejonie dwóch przejść dla pieszych przez aleję Waszyngtona. Na odcinku od ronda Wiatraczna do przejścia przy ul. Modrzewiowej jeden pas ruchu w kierunku centrum został zastąpiony azylem. Dzięki temu przejścia dla pieszych przy Modrzewiowej i przy rondzie Wiatraczna stały się bezpieczniejsze – pieszy może pokonać je na raty, obserwując najpierw pojazdy jadące z jednej, a potem z drugiej strony. Drugi pas ruchu w kierunku centrum zaczyna się teraz ok. 150 metrów dalej. W drugą stronę przekrój jezdni pozostał bez zmian.

Cztery pasy na jezdni, audyt na zero punktów

Do tej pory aby przejść przez jezdnię trzeba było pokonać tory tramwajowe, 4 pasy ruchu (po 2 w każdym kierunku) i ponownie tory tramwajowe. To rozwiązanie skrajnie niebezpieczne. W ciągu ostatnich 5 lat kierowcy potrącili tu 3 pieszych, doszło też do 4 wypadków na zjeździe z ronda w al. Waszyngtona, spowodowanych nagłym hamowaniem przed torowiskiem i nieprawidłową zmianą pasa ruchu.

Oprócz analizy statystyk z wypadków i kolizji jedną z głównych podstaw w działaniach ZDM na rzecz poprawy bezpieczeństwa stanowi kompleksowy profesjonalny audyt przejść dla pieszych. Do tej pory objął już 12 dzielnic i ponad 3 tys. zebr, w tym roku kontrolujemy ostatnie 6 dzielnic. Przejścia na Pradze-Południe zostały objęte audytem w 2016 roku. Zbadaliśmy w tej dzielnicy wszystkie 351 lokalizacji na drogach podlegających ZDM.

Oba omawiane przejścia w alei Waszyngtona otrzymały w audycie najniższą możliwą ocenę (0 pkt. w skali 0-5), zaś audytorzy wskazali, że taki przekrój jezdni jest zagrożeniem dla pieszych. Jedną z rekomendacji było skrócenie przejścia poprzez zmianę szerokości jezdni i budowę azylu. Właśnie takie zmiany zostały wprowadzone. Oprócz poprawy bezpieczeństwa na przejściach, ograniczone zostało wykonywanie niebezpiecznych manewrów takich jak zjazd ze środkowego pasa ronda w al. Waszyngtona. Prace polegające na montażu azyli dobiegają końca.

Źródło: ZDM

  

Bieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content