ZUS ostrzega przed oszustami!

ZUS ostrzega przed oszustami!

Internetowi oszuści mają wiele sposobów na wyłudzanie pieniędzy od swych ofiar, o czym nie raz pisaliśmy na naszej stronie. Ostatnio zaczęli stosować metodę „na pracownika ZUS-u”. Naciągacze dzwonią i podają się za pracowników tej placówki, prosząc o dane, dzięki którym mogą wypłacić pieniądze z kont swoich ofiar lub np. zaciągnąć kredyt.

Oszuści wciąż udoskonalają swoje metody, jak wyłudzić dane osobowe, bankowe czy okraść seniorów. Po oszustwach „na wnuczka” czy na „czternastą emeryturę” kolejną metodą naciągaczy jest zachęta do pozyskania pieniędzy z subkonta w ZUS – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Przestępcy internetowi nie tylko dzwonią do osób, które chcą oszukać, ale również wysyłają maile z fałszywych kont, które mają rzekomo należeć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to być listy z prośbą o podanie danych osobowych lub np. z informacją o niedopłacie składek i konieczności uregulowania jej w ciągu 24 godzin. Nierzadko maile te zawierają linki, które prowadzić mają na stronę ZUS. Niestety, klikając w nie, nieświadomie dajemy oszustom dostęp do naszego komputera i naszych danych.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pracownicy tej placówki nie wysyłają do swoich klientów maili! Kontakt elektroniczny odbywa się wyłącznie, gdy klienci posiadają profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyrazili zgodę na taką drogę komunikacji. Pracownik ZUS może do nas zadzwonić, ale podczas rozmowy z nim nigdy nie zostaniemy poproszeni o podanie szczegółowych danych, umożliwiających dostęp do konta!

Pamiętajmy, by w żadnym przypadku nie podawać swoich danych osobowych, numerów konta, pinu itd. osobom, które do nas dzwonią lub wysyłają maile! Nigdy nie klikajmy w linki dołączone do tych listów! Podejrzane maile najlepiej od razu usuwać.

Jeśli rozmówca lub nadawca maila wzbudza nasze wątpliwości, możemy go zweryfikować w najbliższej placówce ZUS bądź telefonicznie poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

O każdej próbie oszustwa powinniśmy niezwłocznie powiadomić policję! /JPN/

Źródło: ZUS

Foto: PixabayBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content