Energetycznie chłodna jesień

Zbliża się okres grzewczy, a wraz z nim wzrasta niepokój mieszkańców w związku z rosnącymi cenami za ogrzewanie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich źródeł ciepła.

Wsparciem dla mieszkańców będą różnego rodzaje dodatki, których jest tak dużo, że mieszkańcy gubią się w co chwilę zmieniających się przepisach. Z pomocą mogłyby przyjść porady doradców energetycznych organizowane w urzędach dzielnic lub przez stołeczny Ratusz. Urzędy Dzielnic oraz Ratusz spytaliśmy o to, czy planowane są spotkania z mieszkańcami w celu udzielenia porad przez doradcę energetycznego.

Miasto st. Warszawa

Doradcy energetyczni zatrudnieni przez Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (BOPiPK) będą udzielać porad stacjonarnych w punktach doradztwa w Wawrze i na Białołęce. W przypadku pozostałych dzielnic, gdzie nie utworzono takich punktów konsultacyjnych, poszczególne urzędy dzielnic mogą w porozumieniu z BOPiPK oraz doradcą energetycznym zorganizować spotkania/dyżury. Jednocześnie należy zaznaczyć, że doradcy energetyczni nie zajmują się obsługą programów osłonowych (m.in. dodatkami na węgiel), a wyłącznie programami wsparcia finansowego przy realizacji inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła oraz termomodernizacją – mówi „Mieszkańcowi” Aleksandra Grzelak z Wydziału Prasowego m.st. Warszawy.

Białołęka

W UD Białołęka można nieodpłatnie skorzystać z usług doradcy energetycznego od 12 października br.

– Doradca m.in. podpowie, jak wymienić piec, zainstalować odnawialne źródło energii, skorzystać z dotacji czy dofinansowań. Na prośbę mieszkańca doradca przeanalizuje rachunki za prąd, gaz czy ciepło i poszuka oszczędności – mówi Marzena Gawkowska, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Białołęka.

Doradca będzie także informować mieszkańców o możliwości skorzystania z programów dotacyjnych: miejskiego, Czyste Powietrze oraz innych podobnych programów rządowych i samorządowych.

Więcej o działaniach doradcy energetycznego na Białołęce pisaliśmy tu:

Doradca energetyczny na Białołęce

Wawer

Od 22 października mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych usług doradcy energetycznego w Wawerskim Ośrodku Wsparcia, przy ul. Żegańskiej 2C.

Dyżury będą odbywały się cztery razy w tygodniu: 
– poniedziałek (13.00 – 19.00)
– wtorek (8.00 – 12.00)
– sobota (8.00 – 20.00)
– niedziela (8.00 -20.00)

Zakres świadczonych usług to:

  • Doradztwo techniczne dla mieszkańców w zakresie wymiany źródła ciepła, instalacji grzewczej, termomodernizacji, zastosowania OZE.
  • Informowanie mieszkańców o możliwości skorzystania z programów dotacyjnych: miejskiego, Czyste Powietrze oraz innych podobnych programów rządowych i samorządowych, z wyłączeniem sprzedaży usług finansowych lub pośredniczenia przy ich sprzedaży.
  • Doradztwo techniczne w zakresie wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji budynków pod nadzorem konserwatora zabytków, obiektów chronionych:
  • Doradztwo w zakresie wypełniania wniosków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)
  • Doradztwo techniczne w zakresie bezkosztowego obniżenia kosztów ogrzewania, zużycia energii elektrycznej i wody
  • Doradztwo techniczne w zakresie analizy rachunków za prąd, gaz, ciepło z możliwością znalezienia potencjalnych oszczędności (optymalizacja taryf). 

Praga Południe

– Na obecną chwilę nie ma planów organizacji tego typu spotkań, ale sytuacja jest dynamiczna i nie wykluczamy tego typu działań w przyszłości – mówi „Mieszkańcowi” Michał Szweycer z UD Praga--Południe.

Rembertów

W najbliższym czasie ma odbyć się spotkanie burmistrza z z-cą Dyrektora Biura Ochrony Powietrza dotyczące współpracy dzielnicy z doradcą energetycznym.


Pozostałe dzielnice Warszawy nie mają planów związanych z organizacją punktów doradcy energetycznego. Jeżeli sytuacja ulegnie zmianie, poinformujemy o tym.


Więcej o punktach doradztwa energetycznego w Warszawie znajdziecie tu:

Punkt doradztwa energetycznego dla mieszkańców Warszawy

/om/

Foto poglądowe: pixabay.comBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 18 (834) ROK XXXII
Następne wydanie 12.10.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content