Zmarł Franciszek Pieczka

Zmarł Franciszek Pieczka

Dnia 23.09. 2022 r. w wieku 94 lat zmarł aktor Franciszek Pieczka.
Msza święta za duszę zmarłego zostanie odprawiona dnia 29.09.2022 r. o godz. 12.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy.

Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz w Aleksandrowie.


23 września 2022 roku w godzinach popołudniowych odszedł jeden z najwybitniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów, Franciszek Pieczka. Artysta miał 94 lata.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1926 roku w Godowie na Górnym Śląsku jako najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Przed wybuchem II wojny światowej pracował na roli i wypasał krowy. Był również organistą w miejscowym kościele. Zawsze jednak, od najmłodszych lat, interesował się kinem. Chodził pieszo na seanse kinowe do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisławia Śląskiego, a później (po jej przyłączeniu do Polski w 1938 roku) również do pobliskiej Zawady.

Zainteresowanie kinem przerodziło się w życie zawodowe Pieczki. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Karierę aktorską rozpoczął grając na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. Później przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. Od 1974 do 2015 związany był z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Szerszemu gronu Polaków znany jest przede wszystkim ze swoich ról filmowych. Zagrał m.in. w „PokoleniuAndrzeja Wajdy, „Matce Joannie od AniołówJerzego Kawalerowicza, „Jańciu WodnikuJana Jakuba Kolskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza oraz w „Rękopisie znalezionym w SaragossieWojciecha Jerzego Hasa. Za tytułową kreację w „Jańciu Wodniku” z 1993 roku otrzymał wiele nagród, m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Międzynarodowym Festiwal Filmów Słowiańskich i Prawosławnych w Moskwie. A to nie pierwsza i nie ostatnia, nagroda jaką otrzymał.

Artysta zagrał łącznie w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych!

Największą popularność przyniosły Franciszkowi Pieczce chyba jednak role Gustlika Jelenia w serialu „Czterej pancerni i pies” oraz Stacha Japycza w serialu „Ranczo”.

11 listopada 2017 Pieczka został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego. Aktor otrzymał tytuł honorowego obywatelem gminy Godów (tytuł ten przyznano mu w drodze uchwały nr XIX/165/08 Rady Gminy Godów z dnia 26 czerwca 2008 roku).

W 2001 roku na łamach naszej gazety publikowaliśmy wywiad z tym niezwykłym człowiekiem. Znajdziecie go TUTAJ.

/jpn/

Źródło: PAP, Wikipedia

Zdjęcie: Wikimedia Commons, autor SławekBieżący numer

Bieżący numer w .pdf

Nr 17 (833) ROK XXXII
Następne wydanie 28.09.2023

Najnowsze wiadomości

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!! Dbamy o prawa: urzędów, instytucji, firm z nami współpracujących oraz własne. Potrzebujesz od nas informacji lub zdjęcia? Skontaktuj się redakcja@mieszkaniec.pl
Skip to content